Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wiele firm wciąż sięga po unijne wsparcie

Nabór
07.10.2019
Obraz: Kevin Schneider z Pixabay
Obraz: Kevin Schneider z Pixabay

34 firmy będą promować swoje produkty i usługi na nowych rynkach w kraju i za granicą z unijnym dofinansowaniem, przyznanym właśnie przez Zarząd Województwa Opolskiego. A 97 innych przedsiębiorstw chce wprowadzać nowinki teleinformatyczne i złożyło wniosek o dofinansowanie.

Dotacje na promowanie produktów czy usług na nowych rynkach firmy mogły dostać w naborze na „Współpracę gospodarczą i promocję”. Wnioski przedsiębiorcy składali od 8 do 15 kwietnia. Wpłynęło ich w sumie 54. Natomiast nabór wniosków na „Wsparcie TIK w przedsiębiorstwach”, czyli właśnie nowinek teleinformatycznych, trwał od 9 do 16 września. O dotacje stara się w nim 97 firm. Obydwa nabory zorganizowało podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), a pieniądze, które można w nich pozyskać, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

- Dla nas unijna perspektywa finansowa na lata 2014–2020 powoli dobiega końca, a przedsiębiorcy wciąż bardzo płynnie korzystają z możliwości, jakie daje. Liczba złożonych w obu naborach wniosków świadczy o tym, że trafiliśmy w potrzeby firm planując ten okres programowania – mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

Na chwilę obecną z puli ponad 164 mln euro przeznaczonej w latach 2014-2020 na unijne wsparcie dla firm z naszego regionu zakontraktowanych, czyli zarezerwowanych w podpisanych z przedsiębiorcami umowach, jest ponad 549 mln zł. To stanowi prawie 77,8 proc. całej puli.

Ogólna kwota dofinansowania, jaką Zarząd Województwa Opolskiego przyznał firmom w ramach naboru na promocję produktów i usług na nowych rynkach, to ponad 5,8 mln zł. Całkowita wartość tych projektów to ponad 9,5 mln zł. - To nabór popularnie nazywany naborem „na targi”, bo z dotacji w nim pozyskanych można sfinansować np. udział w targach czy misjach albo organizację spotkań z potencjalnymi kontrahentami, także za granicą – tłumaczy dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

W naborze tym, zgodnie z zapisami regulaminu, można było dostać od 20 do 200 tys. zł. Najwyższe przyznane dofinansowanie wyniosło właśnie blisko 200 tys. zł, a najniższe – nieco ponad 42,8 tys. zł. O wsparcie mogły się starać mikro, małe i średnie firmy, które mają siedzibę lub oddział w woj. opolskim. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać dotacje np. na opracowanie nowych albo aktualizację istniejących modeli biznesowych, w tym strategii działań międzynarodowych; nawiązywanie lub rozwijanie współpracy gospodarczej w kraju i za granicą oraz udział w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych, takich jak targi, misje gospodarcze czy pokazy technologii. Z unijnego wsparcia mogą sobie sfinansować np. przygotowanie stoisk targowych, folderów, ulotek, filmów promocyjnych, kosztów przelotu na zagraniczne targi, hoteli czy organizacji spotkań z potencjalnymi kontrahentami.

W minionych latach rozstrzygnięte zostały już dwa takie nabory. W pierwszym z nich opolskie firmy złożyły 104 wnioski, a dofinansowanie otrzymało 50. Ogólna kwota przyznanego wtedy dofinansowania wyniosła prawie 14,7 mln zł. W drugim naborze na wsparcie przeznaczono 11,2 mln zł. W jego ramach złożono 63 wnioski, natomiast do dofinansowania wybrano 35. Wsparto je kwotą ponad 6 mln zł.

Drugi z omawianych tu naborów - na nowinki teleinformatyczne - w którym złożono 97 wniosków o dotacje, ma być rozstrzygnięty najpóźniej w lutym 2020. Można w nim dostać od 50 tys. zł do 300 tys. zł. W puli jest ponad 6 mln 355 tys. zł. Tymczasem firmy zawnioskowały o 21 mln zł deklarując, że ogólna wartość wszystkich projektów – gdyby zostały zrealizowane – wyniosłaby prawie 37,2 mln zł.

W ramach tego naboru można pozyskać unijne dofinansowanie na wdrożenie nowinek teleinformatycznych w firmach, które dotyczyć będą rozwoju współpracy między przedsiębiorstwami. Poza tym także na wsparcie procesów informatyzacji wewnętrznej przedsiębiorstw, wprowadzanie procesów modernizacyjnych wspomagających bieżącą działalność firm czy wykorzystanie takich nowinek w relacjach między przedsiębiorcą, a klientem. O dotacje mogły się starać mikro, małe i średnie firmy z woj. opolskiego.

Zamknięty właśnie nabór na „Wsparcie TiK w przedsiębiorstwach” był trzecim takim, ogłoszonym i przeprowadzonym w ostatnich latach w naszym regionie. Wśród wybranych do dofinansowania w poprzednich naborach projektów były np. mobilna platforma do szkoleń; system do obsługi wirtualnych targów; platforma videolearningowa czy innowacyjnego oprogramowania laboratoryjnego. W sumie w ramach dwóch poprzednich naborów do OCRG złożono 222 wnioski: 127 w naborze pierwszym w 2016 r. i 95 w naborze drugim w 2018 r. Zarząd woj. opolskiego wybrał do dofinansowania łącznie 98 projektów (po 49 w każdym z naborów). W pierwszym wartość przyznanych dotacji wyniosła 15,8 mln zł, a ogólna wartość realizowanych projektów blisko 33 mln zł. W naborze drugim przyznane wsparcie to prawie 14,9 mln zł, a ogólna wartość realizowanych wniosków to 30 mln zł.

- Warto dodać, że nabór na współpracę gospodarcza i promocję oraz nabór na wsparcie TIK w przedsiębiorstwach to dwa te działania, które cieszą się największa popularnością wśród opolskich firm w unijnej perspektywie finansowej z lat 2014-2020 – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na wsparcie firm i lokalnego biznesu w woj. opolskim zarezerwowano 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło dwadzieścia trzy nabory; dziewiętnaście z nich rozstrzygnięto.