Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Strategia numer 1 dla przedsiębiorców

Informacja
02.10.2019

Regionalna Strategia Innowacji Woj. Opolskiego to jeden najważniejszych dokumentów dla Opolszczyzny. Określa cele i kierunki rozwoju innowacyjnej gospodarki. W praktyce wskazuje m.in. regionalne specjalizacje inteligentne, czyli branże, które mogą liczyć na większe wsparcie unijne.

Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) kilka miesięcy temu rozpoczęło prace nad aktualizacją Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do 2027 roku (RSIWO). - Wynika to przede wszystkim z przygotowań do nowej perspektywy finansowania Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz aktualizacji innych dokumentów strategicznych o znaczeniu regionalnym, w tym Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego do 2030 roku – tłumaczy Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Konstrukcję nowej strategii w zakresie dotyczącym innowacji oparto na założeniach metodologicznych, które obowiązywały w dotychczasowych dokumentach. – Ma to służyć łatwemu porównaniu osiągnięć realizacji strategii, wynikających z jej monitoringu – wyjaśnia Roland Wrzeciono.

Zdecydowano się na ekspercko-partycypacyjny model budowy strategii, co oznacza, że w jej tworzeniu uczestniczą przedstawiciele wielu środowisk w tym m.in. nauki, biznesu, edukacji, samorządu oraz organizacji pozarządowych pod kierunkiem zespołu ekspertów. W maju br. powołano Zespół Ekspertów ds. RSIWO, którego zadaniem jest m.in. doradzanie i współpraca przy wytyczaniu nowych kierunków rozwoju i celów do realizacji w obszarze innowacji.

W ramach prac nad strategią zaplanowano dwa spotkania o charakterze warsztatowym, które odbyły się w czerwcu i we wrześniu. - Efektem tych spotkań jest opracowanie analizy SWOT, której zapisy, po sformułowaniu, zostały następnie zrangowane przez uczestników warsztatów – mówi Joanna Żurawska z Działu Innowacji OCRG, która organizuje prace z ramienia OCRG. – Skonsultowano też wybór regionalnych specjalizacji inteligentnych w województwie opolskim, tak aktualnie obowiązujących, jak i nowych przestrzeni i działalności, które takimi specjalizacjami mogłyby się stać w przyszłości.

Aktualnie trwają prace nad formułowaniem celów strategicznych. Nowa strategia innowacji ma być dokumentem uwzględniającym potrzeby różnych środowisk w obszarze innowacji . Powinna być gotowa (wraz z konsultacjami) do końca grudnia 2019.