Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

WSPARCIE DLA FIRM W CZASACH COVID-19

Młodzi mistrzowie lean nagrodzeni!

Konkurs
25.09.2019

Zespół uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy projekt „Akademii Młodego Lean Managera”. Laur dostali za projekt dot. unowocześnienia i standaryzacji stanowiska przycinania wzmocnień w firmie Filplast.

- Udział w tym projekcie pozwolił nam zdobyć doświadczenie, szybciej wykonywać zadania, pracować w grupie, radzić sobie z zadaniami pod presją czasu, wypracowywać kompromisowe rozwiązania, ale też zrozumieć błędy, które popełniamy na co dzień, w życiu prywatnym – mówili podczas wręczenia nagrody za I miejsce zwycięzcy konkursu Kacper Raszczuk, Jakub Korniejczuk, Patryk Bieniek, Patryk Gawołek z CKZiU w Prudniku.

Wręczenie odbyło się 25 września w siedzibie podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), które koordynowało prace w ramach Akademii Młodego Lean Menagera.

- Dzięki udziałowi w takim przedsięwzięciu prócz wiedzy, którą dostajecie na lekcjach, nabywacie też niezwykle cenne kompetencje społeczne – podkreślał marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. - W szkole często nie ma czasu na ich przekazywanie. Trzeba wyjść poza nią, pójść w inne środowisko i w ten sposób je zdobywać. Do wiedzy dziś jest bardzo łatwy dostęp. Ale im więcej, oprócz tej wiedzy, zdobędziecie różnych kompetencji, takich jak umiejętność współpracy, projektowania, zawierania kompromisu, tym wasze szanse na znalezienie właściwego miejsca w życiu będą większe.

Drugie miejsce w konkursie dla zespołów uczniowskich biorących udział w Akademii Młodego Lean Managera przypadło uczniom Zespołu Szkół nr. 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu, a trzecie - uczniom Zespołu Szkół Zawodowych nr. 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Brzegu.

„Akademia Młodego Lean Managera” to działanie realizowane w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) współrealizuje go wraz z Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji (RZPWE, lider projektu). W Akademii Młodego Lean Menagera brało udział w sumie 36 grup uczniów ze szkół technicznych i zawodowych woj. opolskiego. W ramach Akademii w poprzednim roku szkolnym, we współpracy z firmami z Opolszczyzny, uczniowie ci kształtowali umiejętności i postawy związane z kreatywnością, pracą w grupie, innowacyjnością czy optymalizacją procesów w firmach.

- A przy tym realizowali zadania, które zleciły im firmy: wymyślali konkretne rozwiązania albo rozstrzygali realne problemy, które w tych firmach zdiagnozowano. Dziesięć najlepszych zespołów zmierzyło się w czerwcu w finałowych rozgrywkach na najlepiej rozstrzygnięte zadanie, a dziś nagrodziliśmy trzy najlepsze - relacjonował dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Prace zespołów uczniowskich oceniało jury, w skład którego weszli przedstawiciele OCRG, RZPWE, a także przedstawiciele firm: Kamila Figura, HR Manager firmy Projektanci Kariery oraz Daria Gwizdek, kierownik ds. personalnych firmy Elsteel.

Projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” służy zawiązywaniu i podtrzymywaniu współpracy między szkołami zawodowymi w regionie, ich uczniami, a przedsiębiorcami z woj. opolskiego. - Wsparcie szkolnictwa zawodowego to jeden z naszych priorytetów w związku z sytuacją na rynku pracy. Działania podejmowane w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe…” mają z jednej strony dawać możliwość poznania się młodym ludziom z ich potencjalnymi pracodawcami, umożliwiać współpracę firm i szkół, a także przygotowywać uczniów do znalezienia się na rynku pracy – podsumowuje marszałek Andrzej Buła.

Trzecia edycja projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” rozpoczęła się w sierpniu 2018 r. Bierze w niej udział ponad pięćdziesiąt szkół zawodowych i technicznych z regionu. Wartość projektu to 36,9 mln zł. Z tej kwoty np. na modernizację ponad 50 pracowni warsztatowych w szkołach przeznaczono ponad 4 mln zł; na sfinansowanie specjalistycznych kursów zawodowych dla 3 tys. uczniów ponad 4,3 mln zł; na 5 tys. praktyk i staży – 14,5 mln zł; a na stypendia dla najlepszych uczniów - 5 mln zł. Poza tym w ramach projektu wspierane i realizowane są np. kursy dla instruktorów praktycznej nauki zawodu; szkolenia dla nauczycieli przedmiotów zawodowych; studia podyplomowe i kursy nadające uprawnienia do nauczania przedmiotów zawodowych; pozaszkolne formy kształcenia zawodowego, np. w laboratorium RZPWE, wizyty uczniów w firmach, wyjazdy na targi branżowe, itp. Wśród ponad 50 zespołów szkół, które biorą udział w projekcie, jest 6 zespołów szkół specjalnych.

W dwóch ostatnich unijnych perspektywach finansowych (2007-2013 i 2014-2020) na rozwój kształcenia zawodowego w woj. opolskim przeznaczono łącznie ponad 234 mln zł. 

 

LAUREACI KONKURSU

I MIEJSCE: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku

Skład zespołu: Kacper Raszczuk, Jakub Korniejczuk, Patryk Bieniek, Patryk Gawołek;

Opiekun: Izabela Furgała

Tytuł projektu: Unowocześnianie i standaryzacja stanowiska: przycinanie wzmocnień w firmie Filplast w Głogówku.

 

II MIEJSCE Zespół Szkół nr. 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu

Skład zespołu: Artur Wieczorek, Szymon Kostka, Robert Domin

Opiekun: Halina Niedzielska-Gmyrek

Tytuł projektu: Zaprojektowanie i opracowanie ciągów komunikacyjnych dla osób odwiedzających przedsiębiorstwo „Multiserwis” z uwzględnieniem p. poż. i dróg ewakuacyjnych.

 

III MIEJSCE: Zespół Szkół Zawodowych nr. 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Brzegu

Skład zespołu: Maciej Zarychta, Klaudiusz Waligórski, Marek Dwojak

Opiekun: Arleta Janik (w zastępstwie Danuta Denes)

Tytuł projektu: System ułatwiający realizację zleceń.