Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Jeszcze jeden nabór dla firm z terenów przygranicznych

Nabór
17.07.2017

Pieniądze na inwestycje w nowoczesne maszyny, urządzenia czy sprz­­­ęt produkcyjny służący wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług mogą zdobyć firmy z terenów przygranicznych w ogłoszonym właśnie przez OCRG naborze. W jego puli jest 4 mln zł.

 

Nabór ogłoszono w związku z tym, że pozostały oszczędności po takim samym naborze z ubiegłego roku. – Postanowiliśmy więc raz jeszcze zachęcić przedsiębiorców do wykorzystania tych pieniędzy. Jeśli zostaną dobrze i sprawnie zainwestowane przez firmy, to pozostaną w regionie i korzystnie wpłyną na rozwój naszej gospodarki - mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Wsparcie w ramach naboru na nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych można również uzyskać na inwestycje w rozwój przedsiębiorstw zwiększające skalę ich działalności czy zasięg ich oferty, jak również na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych. O dotacje mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy działające na obszarach przygranicznych woj. opolskiego, czyli na terenie powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego.

- Wynika to z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Po negocjacjach z Komisją Europejską zapisano w nim, że trzeba dążyć do rozwoju gospodarki na terenach słabiej rozwiniętych, gdzie m.in. wskaźnik przedsiębiorczości jest niższy, niż w pozostałych częściach naszego regionu. A tak właśnie jest na terenach przygranicznych, czyli w tych trzech uwzględnionych w naborze powiatach” – tłumaczy dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono.

Firmy będą mogły składać wnioski o wsparcie od 4 do 11 września. Planowany termin rozstrzygnięcia tego naboru to luty 2018 r. Więcej o naborze można znaleźć na stronie internetowej OCRG w zakładce RPO – Fundusze Europejskiej: http://rpo.ocrg.opolskie.pl/nabor-156-2_1_3_nowe_produkty_i_uslugi_w_msp_na.html

To kolejny już w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 nabór na nowe produkty i usługi w MSP na obszarach przygranicznych. W takim samym naborze, ogłoszonym przez OCRG w ubiegłym roku, złożonych zostało 40 wniosków. Zarząd województwa opolskiego do dofinansowania przyjął 16 z nich. Ogólna pula przyznanego w ubiegłorocznym naborze wsparcia to prawie 14,6 mln zł.

Jak w naborze poprzednim, tak i obecnie, maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu może wynieść 2 mln zł, a minimalna – 100 tys. zł. W praktyce wśród projektów wybranych do dofinansowania w poprzednim naborze na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych najniższe przyznane dofinansowanie wyniosło niespełna 172,5 tys. zł, a najwyższe – niespełna 2 mln zł. Najdroższy z realizowanych przez firmy w ramach tego naboru projektów będzie kosztować ponad 8,7 mln zł, a najtańszy niespełna 331,5 tys. zł. Firmy zawnioskowały np. o wsparcie przebudowy hal, wdrożenia nowych linii produkcyjnych, zakup maszyn czy wdrożenie nowych produktów.

Ogłoszony właśnie nabór na nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych to dziesiąty nabór dla firm w latach 2014-2020 ogłoszony przez podległe samorządowi województwa opolskiego OCRG. Siedem z nich już rozstrzygnięto. Były to nabory na: wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych; nowe usługi i produkty w MSP na obszarach przygranicznych; dwa nabory na innowacje; nabór na podniesienie efektywności energetycznej dla firm; współpracę gospodarczą i promocję (np. udział w targach i misjach) oraz nabór na infrastrukturę usług społecznych (czyli tworzenie np. całodobowych i dziennych domów seniora).

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na innowacje w przedsiębiorstwa w tym okresie przeznaczonych ma być ok. 61,6 mln euro, a na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano łącznie ponad 160 mln euro.